International

International 

International Desk

This is headed by Howard Colman, an English solicitor and Fellow of the Chartered Institute of Arbitrators. Howard is the exclusive Dispute Resolution Member for England of IR Global, one of the leading international organisations for lawyers and financial advisers.

Howard is a long standing committee member of IR Global and has developed close relationships with many law firms globally. He works with, and is connected with, high quality law firms in over 140 countries. He receives regular instructions from around the world and is also able to access high quality advice for clients undertaking business overseas.

Colman Coyle is regularly instructed in relation to international and cross-border matters. Our team has considerable experience in a wide variety of international work.

Spanish – Latin American Desk

This is headed by Ignacio Morillas-Paredes.

Ignacio is a dual qualified Spanish Abogado and English solicitor who is well established in London and widely recognised as a leading figure within the Spanish community.

Ukrainian Desk

This is headed by Oksana Howard – an English solicitor of Ukrainian origin.

The Ukrainian Desk is also supported by Yuriy Shylov, a highly qualified lawyer with over 25 years of experience and over 10 years of practice as Attorney At Law at Ukrainian Bar Association. He is also the Managing Partner and the Founder of his own Ukrainian law firm Shylov & Partners.

Turkish Desk

This is headed by Dilek Kamalak an English solicitor who is fluent in Turkish and has a broad range of international clients. Dilek is well known in the industry and advises non-UK nationals on all aspects of property investment in the UK. In addition Dilek, in conjunction with our Company/Commercial and Litigation teams provide help to Turkish clients in relation to their business needs.

Nazli Kartal specialises in all aspects of residential and commercial property law and qualified as a solicitor in 2009. She worked in Istanbul during 2011-2013 as a consultant where she had an opportunity to advise many international clients on property and corporate matters and also cross-border transactions. She is bilingual and speaks Turkish fluently.

Dilek Yazicioglu is another member of our Turkish Desk. Dilek is a Property Assistant with particular experience in all types of residential property.

French Desk

This is headed by Lydia Scally an English solicitor. Lydia’s family is French and she is fluent in the language.

The work of the department is varied and includes: –

 • Cross border disputes
 • International Arbitration
 • Litigation involving overseas parties
 • Advice on, and challenges to, applicable law and jurisdiction
 • Cross border trade
 • International Mergers and Acquisitions
 • International Property acquisition and investment
 

Departamento Internacional

Encabezado por Howard Colman, abogado Inglés y miembro del Instituto de Árbitros. Howard es miembro exclusivo de la sección procesal para Inglaterra de IR Global, una de las principales organizaciones internacionales de abogados y economistas.

Howard es un miembro del comité permanente de IR Global y ha desarrollado estrechas relaciones con muchos bufetes de abogados en todo el mundo. Trabaja con bufetes de abogados de la más alta solvencia profesional en más de 140 países. Recibe instrucciones regularmente desde muy diferentes partes del mundo pudiendo acceder a asesoramiento de alta calidad para los clientes que realizan negocios en el extranjero.

Colman Coyle es regularmente instruido en asuntos internacionales y transfronterizos. Nuestro equipo tiene una experiencia en una amplia variedad de campos internacionales.

Escritorio Español -Latinoamericano

Está dirigido por Ignacio Morillas-Paredes.

Ignacio es abogado bilingüe. Cualificado en ambas jurisdicciones Abogado español-Solicitor inglés. Esta plenamente establecido en Londres y es ampliamente reconocido como una figura destacada dentro de la comunidad española.

Escritorio Ucraniano

Está dirigido por Oksana Howard que es abogada inglesa de origen ucraniano.

Escritorio Turco

Dirigido por Dilek Kamalak, una abogada inglésa que domina el turco y cuenta con una gran cartera de clientes internacionales. Dilek es muy conocida en la industria y asesora a ciudadanos no británicos en todos los aspectos de la inversión inmobiliaria en el Reino Unido. Además, Dilek, junto con nuestros equipos tanto de Derecho Corporativo como Procesal brindan el asesoramiento necesario a la clientela turca.

Dilek Yazicioglu es otro miembro de nuestro escritorio turco. Dilek es también paralegal en nuestro departamento de propiedad con experiencia particular en todo tipo de propiedades residenciales.

Escritorio Francés

Este es dirigido por Lydia Scally abogada inglesa. La familia de Lydia es francesa y habla con fluidez el idioma.

El trabajo del departamento es variado e incluye:

 • Demandas transfronterizos
 • Arbitraje Internacional
 • Demandas donde uno de los elementos es extranjero
 • Asesoramiento en excepciones de ley y/o jurisdicción aplicable
 

Uluslararası Masasi

Bu bölümün başkanlığını İngiliz avukat ve Birleşik Hakemler Kurumu üyesi olan Howard Colman yapmaktadır. Howard, İngiltere IR Global’in özel üyesidir. IR Global, anlaşmazlıklara çözüm üreten ve alanında avukatlar ve finansal danışmanlar için öncü olan uluslararası bir organizasyondur.

IR Global’in uzun süredir komite üyesi olan Howard, dünya çapında birçok hukuk firması ile yakın ilişkiler geliştirmiştir. Kendisi 140’dan fazla ülkede bulunan prestijli ve kaliteli hukuk firmaları ile çalışmaktadır ve bağlantı içerisindedir. Howard dünyanın dört bir yanından talimat almakta ve yurt dışında iş yapan müvekkillerine danışmanlık hizmeti vermektedir.

Colman Coyle hukuk şirketi olarak uluslararası ve sınır ötesi iş yapan müvekkillerimize yüksek kalitede danışmanlık hizmeti vermekteyizdir. Avukatlarımız çok çeşitli uluslararası işlerde önemli deneyime sahiptir.

İspanyol-Latin Amerika Masası

Bu bölüm Ignacio Morillas-Paredes tarafından yönetilmektedir. Ignacio, Londra’daki İspanyol topluluğu tarafından oldukça tanınan ve öncü kişiliği ile bilinen bir avukattır. Kendisi İspanya ve İngiltere’de avukatlık yapma yetkisine sahiptir.

Ukranya Kürsü

Bu kürsüye Ukrayna kökenli ve İngilterede avukat olan Oksana Howard başkanlık ediyor.

Türk Masası

Bu bölüm İngiliz avukat Dilek Kamalak tarafından yönetilmektedir. Dilek, Türkçe konuşan ve geniş bir uluslararası müvekkil portföyüne sahip olan bir avukattır. Kendisi sektörde çok iyi bilinir ve Birleşik Krallık‘ta mülkiyet yatırımı üzerine her türlü tavsiyede bulunma uzmanlığına sahiptir.

Buna ek olarak, Dilek Türk müvekkillerinin iş ihtiyaçlarına Şirket, Ticaret ve Dava bölümlerimiz ile birlikte destek vermektedir.

Dilek Yazıcıoğlu ise Türk masasının diğer bir üyesidir. Dilek her tür konut ve mülkiyet konusunda tecrübeye sahip olan bir asistandır.

Fransız Masası

Bu bölüm İngiliz avukat Lydia Scally tarafından yönetilmektedir. Lydia’nın ailesi Fransızdır ve kendisi Fransızcayı akıcı olarak konuşmaktadır.

Firmamızın uzmanlık alanları arasında aşağıdakilerde içermektedir:

 • Sınır ötesi hukuki uyuşmazlıklar
 • Uluslararası Tahkim
 • Deniz aşırı müvekkillerini içeren davalar
 • Geçerli kanun ve yargı yetkisi üzerine tavsiye
 • Sınır ötesi ticaret
 • Uluslararası kurumsal birleşme ve satın almalar
 • Uluslararası mülkiyet satın alma ve yatırım

 

Loading...